Behawiorysta – na czym polega ten zawód?

Behawioryści kojarzeni są z poprawianiem relacji między psami a ludźmi. Niewiele osób orientuje się jednak, czym dokładnie zajmuje się behawiorysta i jaką wiedzę może mieć na temat zwierząt. Dla tych którzy szukają odpowiedzi na te pytania, przygotowaliśmy tekst z najważniejszymi informacjami.

 

Kim jest behawiorysta zwierząt?

Behawiorysta zwierząt to osoba, która na co dzień zajmuje się pomocą przy problemach, które są związane z zachowaniem zwierząt. Behawiorystą może być lekarz weterynarii, który prowadzi dwa zawody jednocześnie, ale także osoba określona jako zoopsycholog. Behawioryści nie zawsze są lekarzami weterynarii, ale mają doskonałą orientację w tym, jak funkcjonują organizmy zwierząt.

Behawioryści prowadzą bardzo dokładną obserwację zwierząt ich naturalnej przestrzeni. Dzięki temu mogą określić, jak zachowuje się zwierzę i z jakimi problemami się zmaga w swoim naturalnym środowisku. Wizyty behawiorysty wiążą się zatem z przyjeżdżaniem profesjonalisty do domu. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ wizyta domowa ma wyeliminować dodatkowe czynniki wpływające na zachowanie psa na zewnątrz, na przykład w klinice.

Behawioryści nie posługują się jednym systemem pracy i każdy z nich ma swoją technikę, która pozwala na pozytywne rezultaty po terapii. Dlatego właśnie przed wybraniem odpowiedniej osoby warto przeczytać opinie na jej temat.

Behawiorystyka psów – na czym właściwie polega?

Na czym właściwie polega pomoc behawiorysty? Doświadczony behawiorysta ma za zadanie określić problem, z którym zmaga się zwierzę i znaleźć sposób na to jak mu pomóc. Należy tutaj pamiętać, żeby behawioryści nie są lekarzami weterynarii, dlatego nie mogą prowadzić leczenia schorzeń natury medycznej. Jedynym wyjątkiem są przypadki, gdzie lekarz weterynarii jest także wykształconym behawiorystą.

Problem behawioralnym można określić nietypowe zachowanie psa, które nie pojawiało się do tej pory, a które negatywnie wpływa na codzienne życie psa oraz domowników.

Jakie przykładowe zachowania u psa mogą wskazywać na potencjalne problemy wymagające konsultacji z profesjonalnym behawiorystą? Do najpopularniejszych przykładów należą zachowania agresywne wobec domowników oraz innych osób lub zwierząt, stany lękowe, a także stany depresyjne.

Najczęściej wymienianym powodem konsultacji z behawiorystą są zaburzenia związane z objawami lękowymi. Psy to zwierzęta, które są podatne na fobie związane z nierozumianymi zjawiskami oraz z obecnością obcych osób. Częstą przyczyną zaburzeń lękowych jest lęk separacyjny. Wiele zwierząt negatywnie reaguje także na miejsce o dużej otwartej przestrzeni lub miejsca z małą przestrzenią.

Behawiorysta na samym początku stara się określić, co może być przyczyną takich zmian. Dzięki odpowiedniej wiedzy świadomości i analizie zachowania psa behawiorysta psi może szybko dotrzeć do tego, co wpływa na zachowanie zwierzęcia.

Przy dokładnej analizie charakteru psa konieczny jest kontakt, z właścicielem, który ma wiedzę na temat historii psa, potencjalnych właścicieli z przeszłości lub przeżyć, które wydarzyły się w jego życiu. To szczególne informacje, które pozwolą szybko określić, czy zwierzę miało kontakt z nieodpowiednimi osobami, które źle je traktowały.

Jakie zadania nie należą do behawiorystów?

Behawioryści nie zajmują się leczeniem u zwierząt problemów natury medycznej. Wbrew założeniom wielu osób behawioryści nie zajmują się także oduczaniem psów złych nawyków.

Problem z załatwieniem się w nieodpowiednich miejscach może być związany ze zmianami chorobowymi, którymi może zająć się wyłącznie lekarz weterynarii. Dlatego właśnie, zanim wybierzesz się z psem do behawiorysty, skonsultuj się z jego weterynarzem.

Do zadań behawiorysty nie należy także oduczanie psa głośnego szczekania czy zbyt agresywnego ciągnięcia za smycz podczas spaceru. To kwestie, którymi zajmują się profesjonalni szkoleniowcy.

Behawiorystyka jest z dziedziną o szerokim zakresie. Behawiorystą może być lekarz weterynarii lub technik weterynarii. Osoba taka może prowadzić własne szkolenia, dla psów, które będą zahaczać o tematykę związaną z zoopsychologią.

Popularne techniki pracy behawiorysty psów

Czego można spodziewać się po pierwszej wizycie behawiorysty? Tutaj warto podkreślić, że behawioryści udają się w miejsce stałego przebywania swoich podopiecznych. warto o tym pamiętać szukając najlepszej osoby w okolicy.

Podczas wizyty behawiorysty należy zachowywać się całkowicie naturalnie. Osoba taka będzie starała się przyglądać psu w jego naturalnym i codziennym trybie. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj najważniejsza, ponieważ już na niej można określić problem. Behawiorysta będzie mógł określić, czy pies ma odpowiednie i bezpieczne warunki, które pozwalają mu na odpoczynek i zabawę.

Behawioryzm to także dziedzina, która umożliwia określenie, jaka jest więź pomiędzy właścicielem a psem. To bardzo ważny element, który znacznym stopniu wpływa na komfort psychiczny zwierzęcia. Behawiorysta będzie mógł w neutralny sposób obserwować zachowania psa, jego prośby o jedzenie, zachęcanie do zabawy oraz kontakt z opiekunem w innych kwestiach. Być może okaże się, że właściciel nie do końca rozumie potrzeby swojego pupila przez, co pies nie czuje się zbyt dobrze w domu.

Behawiorysta ma obszerną wiedzę na temat zróżnicowania ras psów. Dzięki niej może doradzić i dopasować najlepsze warunki dla konkretnych ras psów. Warto wiedzieć, że każdy pies ma swoje własne potrzeby, które są zależne od wielu czynników, dlatego właściciel powinien doskonale orientować się w tym, co specjalizuje rasę jego pupila.

Kiedy warto skorzystać z pomocy behawiorysty psów?

Nie każdy wie, w którym momencie potrzebna może być profesjonalna pomoc behawiorysty. Warto więc wiedzieć, że zgłoszenie się po pomoc może być związane z nietypowymi zachowaniami psa, które zaczynają Cię niepokoić. Jeżeli zauważasz, że Twój pies przejawia zachowania lękowe, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie, koniecznie zorganizuj mu wizytę behawiorysty.

Wiele zwierząt cierpi na tzw. lęk separacyjny. To coraz częściej odnotowywane zjawisko, związane z długimi godzinami spędzonymi w samotności, kiedy właściciel jest poza domem. Jeżeli po przekroczeniu progu domu zauważasz niepokojące sygnały w postaci obsikanych mebli, chociaż pies doskonale wie, gdzie może się załatwiać lub zniszczone przedmioty, to zanotuj je i zapisz psa na wizytę.

Zwierzęta mogą cierpieć na depresję. To także częsty powód, dla którego wielu właścicieli decyduje się na pomoc profesjonalisty. Jeżeli zauważysz, że twój pies przejawia typowe objawy tej choroby, koniecznie zabierz go do weterynarza lub behawiorysty.

Z czym właściwie wiąże się depresja u psów? Do najbardziej powszechnych objawów depresji u psów należą zaburzenia snu, wzmożony apetyt lub całkowity brak apetytu zniechęcenie do zabawy i ograniczony kontakt z opiekunem oraz domownikami zauważalny na pierwszy rzut oka przygnębienie.

Z pomocą behawiorysty szybko zdiagnozujecie potencjalną przyczynę depresji u twojego psa. Choroba ta jest często powiązana z innymi dolegliwościami, które również wiążą się z zaburzeniami lękowymi. Bardzo często depresja dotyka psów, które niedawno straciły stałego opiekuna lub inną bliską osobę w ich życiu. Wiedząc, jaka jest przyczyna cierpienia Twojego pupila, będziesz w stanie szybko pomóc mu w trudnej sytuacji.

Co daje zrozumienie psiego behawioryzmu?

Kiedy warto skorzystać z pomocy behawiorysty psów?

Behawioryści są kojarzeni z ogólną pomocą przy wychowywaniu i kształceniu zachowania psów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, na czym dokładnie polega ten zawód, przez co wiele osób oczekuje od behawiorystów rzeczy, którymi docelowo się oni nie zajmują.

Zanim zabierzesz się za poszukiwania najlepszego behawiorysty psa w Twojej okolicy, dokładnie rozeznaj się w tym, czego właściwie od niego oczekujesz. Kluczowe jest w tej sytuacji zrozumienie czy zmagania u Twojego psa powiązane są z problemami z jego psychiką, np. przejawia on zachowania lękowe, czy jest zwyczajnie nieposłuszny i nie reaguje na komunikaty. To bardzo ważne, ponieważ od prawidłowego rozeznania będzie zależało znalezienie odpowiedniej pomocy.

Bardzo często właściciele, którzy nie poświęcili zbyt wiele czasu na wychowanie młodego szczeniaka, w przyszłości, w dorosłym życiu psa muszą akceptować jego nieposłuszeństwo. To bardzo przykry czynnik, który często powoduje oddawanie psów do schronisk. Dlatego właśnie warto pomyśleć o tym wcześniej, aby Twój pies otrzymał to, czego potrzebuje.

W dobrej relacji pies-właściciel kluczowa jest komunikacja i zrozumienie, a także cierpliwość. Nawet najlepsza karma czy regularne wizyty u groomera nie zapewnią zwierzęciu odpowiedniej dyscypliny. Do tego potrzebne są godziny spędzone na reagowaniu i pokazywaniu psiakowi, na co może sobie pozwolić.

Psi behawiorysta to osoba, która w kryzysowej sytuacji może pomóc odnaleźć komunikację, która nie została wcześniej dobrze poprowadzona. Dzięki osobie z dużym doświadczeniem będziesz mieć ponowną szansę na znalezienie nici porozumienia ze swoim pupilem, który być może w tej chwili niekoniecznie reaguje na Twoje komendy.

Dobry psi behawiorysta pomoże zrozumieć także psy, które w przeszłości doświadczyły traumatycznych wydarzeń. Bardzo często zwierzęta takie wykazują zachowania lękowe, które przejawiają się sikaniem w nieodpowiednich miejscach, głośnym szczekaniem, agresją czy permanentnym stresem. Behawiorysta będzie w stanie odpowiedzieć na pytania i podpowie, jak pomóc zwierzęciu osiągnąć spokój i zaufanie do nowych właścicieli.

Korzystanie z usług behawiorysty nie powinno polegać na pozostawianiu psa w rękach innej osoby. Wyprowadzenie psa ze złych nawyków lub stresowych reakcji będzie mogło się odbyć wyłącznie z Twoją pomocą. Regularne spotkania z behawiorystą będą opierały się na pracy Twojej, behawiorysty oraz Twojego pupila.

Zanim zabierzesz psa do wybranego behawiorysty, zorientuj się dokładnie w tym temacie. Posiadanie zwierzęcia wymaga dużej odpowiedzialności, dlatego pamiętaj, że proces ten będzie wymagał Twojego zaangażowania. Dzięki pracy i wielu godzinom uwagi w końcu zauważysz pierwsze efekty, które pozwolą odetchnąć Ci z ulgą.

4.7/5 - (11 votes)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
4.7/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *